Kilka łatwych i efektywnych pomysłów dla rodziców, jak uczyć dzieci

Jak wiadomo, dzieci uczą się najszybciej i najskuteczniej. Dotyczy to zwłaszcza nauki języków obcych. Równie ważne jak rozpoczęcie nauki wcześnie, jest to, aby ćwiczyć oraz powtarzać język obcy codziennie w domu. Nawet jeśli sam nie znasz tego języka, w bardzo łatwy sposób możesz pomóc swojemu dziecku w nauce. Rozwinie to nie tylko jego płynność w posługiwaniu się językiem obcym, ale również wpłynie na jego rozwój intelektualny. 

Poniżej jest 5 bardzo łatwych sposobów dzięki którym wspomożesz naukę swojego dziecka, a przy okazji będziecie się dobrze bawić.

 

 

1.  Śpiewajcie wspólnie piosenki

Dzieci  uczą się języka obcego przez zabawę, bardzo często są to piosenki. Zachęć dziecko, aby nauczyło cię piosenki, którą aktualnie śpiewają na zajęciach z języka obcego. Nawet jeśli nie masz talentu muzycznego, śpiewaj z dzieckiem tak często jak się da, lub regularnie przypominaj mu, aby zaśpiewał tobie.

 

2.  Samoprzylepne karteczki na przedmiotach użytku domowego

Jako ciekawą zabawę, zaproponuj, żeby dziecko na samoprzylepnych karteczkach samo napisało w języku obcym nazwy lub kolory przedmiotów znajdujących się w domu. Następnie poproś, aby przykleiło je na odpowiednie przedmioty. Po kilku godzinach lub całym dniu możecie karteczki zdjąć, a następnie ponownie je przykleić. 

 

3. Zachęć do wspólnej nauki

Poproś dziecko, aby nauczyło cię języka obcego. Zarezerwujcie 20 minut dwa lub trzy razy w tygodniu na „lekcję”, kiedy to dziecko będzie nauczycielem i przekaże tobie wiedzę z języka obcego. Wszystko oczywiście w formie zabawy.

 

3. Pytaj dziecko o nazwy przedmiotów w języku obcym

Kiedy spędzacie czas razem, pytaj dziecko o nazwy różnych przedmiotów, kolorów lub czynności w języku, którego się uczy. 

 

3. Okazuj zainteresowanie postępami w nauce

Po lekcjach w szkole pytaj dziecko czego się nauczyło, poproś, żeby zaśpiewało piosenkę lub powiedziało wierszyk, który poznało na lekcji. Nie szczędź pochwał za każdą odpowiedź. 

 

4. Oglądajcie bajki w języku obcym

Jeśli twoje dziecko ma ulubione bajki, oglądajcie je w obcym języku, o ile taka wersja istnieje. Jeśli nie, poszukaj innych bajek, które dostępne są w języku, którego uczy się dziecko. 

 

5. Rozmawiaj w języku obcym

Jeśli znasz język obcy chociaż na poziomie podstawowym, nie bój się rozmawiać z dzieckiem w tym języku. Nawet jeśli będzie to tylko najprostsza wymiana zdań: Jak się czujesz? Co robiłeś w szkole? Sprawi to, że dziecko poczuje się pewniej i posługiwanie się językiem obcym będzie stawać się coraz bardziej naturalne.

 

Takie łatwe i przyjemne sposoby na wspólną naukę, a tak wiele mogą zdziałać. Pamiętaj, że to właśnie w dzieciństwie dziecko najszybciej osiągnie płynność w posługiwaniu się językiem obcym.  Pomóż mu rozwinąć tę pasję, a może przy okazji sam się czegoś nauczysz?

 

Sylwia Clayton 

https://www.facebook.com/niezbedniklektora/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leon konkursy
Ogólnopolski konkurs
Regulamin konkursu Leon

Zaprojektowane dla Leon Ogólnopolski konkurs przedmiotowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.