Jak przetrwać do wakacji i nie zwariować?

Kiedy w wyszukiwarce internetowej „wklikujemy” frazę o przetrwaniu do wakacji, to wszystko wiedzący wujek Google podpowiada, owszem… ale uczniom! I w tym miejscu nasuwa się pytanie. Kto zatroszczy się o nas ? O nauczycieli? O tych, którzy walczą z przysłowiowymi wiatrakami. Tych, którzy podcierają małe noski, podziwiają stan wypadającego uzębienia (ustalając jednocześnie odpowiednio wysoką stawkę u wpływowej Wróżki Zębuszki). Kto doda sił, aby po raz dziesiąty w ciągu dnia powtarzać, że kolegi nie można na siłę „przesuwać i przestawiać” w inne miejsce. Przy pomocy pięści. Nóg. Z lekką pomocą mocnego zgryzu. Kto wesprze w końcu tych, którzy z anielską cierpliwością tłumaczą, że Maria Skłodowska- Curie nie była aktorką ale także i nie opatentowała popularnego twarożku, reklamowanego w przerwach programów śniadaniowych? My! Prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie tak mocno zaszkodzić jak i wesprzeć nauczyciela w działaniu – jak kolega/ koleżanka po fachu. Nie myślcie sobie, Moi mili, że się skarżę. Absolutnie nie. Studia tak jak większość z Was podjęłam z własnego wyboru i z pełną świadomością. Kocham tak jak Wy swoją pracę i nie jestem w stanie wyobrazić siebie w jakimkolwiek innym miejscu. Także tym hojniej opłacanym. Ta pasja i wytrwałość jest konieczna, zwłaszcza po nieprzyjemnych rozmowach z rodzicami waszych pociech, lub gdy „zarzuceni” jesteśmy końcoworoczną papierologią. Część z Was powie, że bycie nauczycielem to misja a nie praca. Oczywiście! Jesteśmy często znaczącymi autorytetami dla dzieci. Pamiętajmy tylko, że bycie chwilami małym egoistą, który dba o swój komfort – może opóźnić przyjście wypalenia zawodowego.

BYCIE CZASEM EGOISTĄ NIE JEST ZŁE. CZY KAŻDY O TYM WIE ?

1. Pamiętaj, to „tylko i aż” praca. To co robisz, rób dobrze. Bądź odpowiedzialnym i sumiennym pracownikiem. Pamiętaj, że pracujesz na „swoje dobre imię”. Daj z siebie tyle ile możesz i … odpuść. Nie zaniedbuj swoich bliskich, którzy znaczą dla Ciebie naprawdę wiele. Rodzinę, która mogłaby wyrecytować listę Twoich uczniów z pamięci wraz z imionami, nazwiskami, adresami i imionami ich psów, kotów i chomików. 😉 Nie odmawiaj po raz kolejny mężowi/ żonie wyjścia do kina, spaceru lub zrobienia czegoś razem. Wiem, że jesteście zapracowani. Ale skoro w pracy dajecie z siebie wszystko, to należy się Wam za to mała nagroda. Poważnie. Przecież Wasi uczniowie zawsze znajdą czas na zabawę i małe przyjemności.

2. Nie odkładaj obowiązków na ostatnia chwilę. Nie mówię o wypisywaniu świadectw już w czasie ferii zimowych, ale umówmy się szczerze, że pewne zadania możesz rozłożyć w czasie. Nie stwarzaj sobie zaległości, czyli bądź osoba systematyczną, którą trudniej będzie zaskoczyć w nagłych przypadkach, np. choroby. No work, no stress!

3. Pielęgnuj swoje hobby. Znajdź czas na drobne rozpieszczanie samej/ samego siebie. Poświęcaj codziennie, przynajmniej pół godziny na zajęcie, które wprawia Cię w stan relaksu i odprężenia. Może to być książka, film, sport, spacer z psem lub chociażby zadbanie o wygląd swojego ciała. Pozwoli Ci to, choć przez chwilę na uczucie szczęścia i oderwania się od trosk i zmartwień.

4. Nie odliczaj ! Nie skupiaj się na odliczaniu, na życiu od weekendu do weekendu, od Bożego Narodzenia do Wielkanocy i kończąc na wakacjach. Co jest grane? Kochani, nie jesteście więźniami! Nie odcinacie kartek z kalendarza, który wisi nad waszą pryczą! Jesteście w tym miejscu z własnego wyboru, więc jeśli czujecie, że coś nie jest w porządku – zmieńcie to! Powiecie – łatwo się wymądrzać. Zdaję sobie sprawę, że o pracę w dzisiejszych czasach jest ciężko ( zwłaszcza w szkolnictwie), że pierwszorzędne jest spłacanie kredytu i zapewnienie spokojnej emerytury. Tylko w jakiej kondycji będziecie już na tej wymarzonej emeryturze? ( i nie chodzi mi tu o jej wysokość). To Wy jesteście najważniejsi!

5. Unikaj konfliktów i złej atmosfery w pracy Im dalej od rozpoczęcia roku szkolnego, tym poziom zmęczenia staje się wyższy. I to jest naturalne. Tak samo jak fakt, iż niektórzy z nas są mniej lub bardziej odporni na sytuacje stresowe. Na szkolnych korytarzach spotkać możecie zazwyczaj koleżanki, którym nie odpowiada pogoda, Wasze podejście do dzieci, Wasz ubiór. Nigdy nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom wszystkich a codzienne otaczanie się takimi wampirami energetycznymi, nie ma sensu. Odetnijcie się od tego. Nic nie poradzicie, ze nie wszyscy mają tak udane życie prywatne jak Wy i muszą ponarzekać 😉 . I najważniejsze, pamiętajcie, że Jesteście wyjątkowi. Nie pozwólcie nikomu wmówić, że jest inaczej. Nigdy o tym, nie zapominajcie, chociaż wiadomo, że będą chwile załamania i wątpliwości. Wiecie kto się niczego nie obawia? Tylko głupcy. PS. Myśląc o nadchodzących dużymi krokami wakacjach, przypomina mi się obrazek przedstawiający nauczyciela na początku i na końcu roku szkolnego. Chyba wszyscy powoli zbliżamy się do tej potarganej sowy, która stoi na nogach ostatkiem sił. 😉 Oby do wakacji ! ;)))

Napisała: Agnieszka Sokołowska Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

LEON- Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy

Zdjęcie użytkownika LEON – Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leon konkursy
Ogólnopolski konkurs
Regulamin konkursu Leon

Zaprojektowane dla Leon Ogólnopolski konkurs przedmiotowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.