List nauczycieli do Świętego Mikołaja

Kochany Święty Mikołaju!

W tym roku (MY – NAUCZYCIELE) byliśmy bardzo grzeczni. Wykazywaliśmy się ogromną cierpliwością w stosunku do rodziców i dzieci ale na prawdziwą pochwałę zasługuje cierpliwość do słów pewnej wysoko postawionej Pani . Niestraszne były nam reformy i zmiany – te dobre i te, które są według nas nie do przyjęcia. Szkoliliśmy się, często za własne „kieszonkowe”, bo tak można nazwać naszą wypłatę. Sprawdziliśmy setki sprawdzianów, odbyliśmy dziesiątki poważnych rozmów z dziećmi i  ich rodzicami (nierzadko kosztem swojego prywatnego czasu i naszych rodzin) . Tworzyliśmy przyjazną i sprzyjającą rozwojowi atmosferę, ale oprócz tego tworzyliśmy świadectwa, sprawdziany, karty pracy, zajęcia dodatkowe, przedstawienia. Organizowaliśmy wycieczki i z uporem maniaka bawiliśmy się w księgowych i nieustraszonych protokolantów  wszystkich naszych poczynań (chociaż nie taką funkcję pełnimy wg naszych umów o pracę). Byliśmy wychowawcami, opiekunami, pedagogami, przyjaciółmi, sędziami w trakcie sporów, psychologami. W swoich działaniach byliśmy  pracowici, cierpliwi, sumienni a na dodatek sumiennie byliśmy z tego rozliczani (nie zawsze sprawiedliwie- to fakt, jednak zawsze sumiennie). Byliśmy tacy jak co roku. Byliśmy na 100% i dawaliśmy z siebie 100%.

Prosimy Cię zatem Święty Mikołaju abyś  nie zapomniał o Nas w tym roku, bo bardzo na Ciebie czekamy. Możliwe, że tak jak nasze dzieci. Te państwowe i te prywatne, osobiste.

Wiemy, jak trudno jest trafić z prezentem pod choinkę , bo Jasiu, Stasiu i Kaziu, bo każdy ucieszyłby się z czegoś innego. Z tego powodu stworzyliśmy dla Ciebie listę. Taką ściągę, żeby Tobie było  łatwiej a Nam przyjemniej w czasie świąt i być może w nadchodzącym roku.

 

  1. ZDROWIE. Bezapelacyjnie najważniejsza dla Nas wartość. Prosimy Cię o wielki worek zdrowia dla naszych najbliższych i dla nas samych. Odpędź od nas wszelkie złamania, zwichnięcia, wirusy, grypy i wieczory z podniesioną temperaturą, ciepłą herbatą i chusteczkami. Wyjątkiem może być wieczorny seans z mężem/żoną przy filmie z cyklu „wyciskacz łez”. Pozostałych wyjątków- nie odnotowaliśmy.
  1. SPOKÓJ DUCHA. Naprawdę nie chcemy się martwić, że w Wigilię jedna jedyna uczennica/uczeń nie zostali odebrani przez rodziców ze świetlicy. O godzinie siedemnastej. Nie chcemy w Wigilię dowiedzieć się o dodatkowych dyżurach „Ku chwale Ojczyzny”. Nie chcemy nieprzemyślanych reform na już i na teraz. Skoro pracujemy w wymiarze 40h tygodniowo (błędem jest mówienie o osiemnastu), daj nam odrobinę luksusu, jakim jest spokój w weekendy, święta. Daj nam pocieszyć się rodziną, rozwijać pasje i żyć. Po prostu. Wiemy, że to nie prośba bezpośrednio do Ciebie ale może Ty coś zdziałasz w tej kwestii.
  1. CIERPLIWOŚĆ. Może się wydawać to dziwne, ale to wcale nie do dzieci brak nam cierpliwości. Często pomimo swojego wieku, wykazują się większą dojrzałością niż niejeden dorosły osobnik. Daj nam zatem dużo cierpliwości, bo jak dasz nam siłę to dla niektórych mogłoby to skończyć się koniecznością udzielenia pomocy medycznej.
  1. WIARA. Daj nam poczucie, że możemy coś zdziałać i zarazem stworzyć coś wartościowego. Utwierdź nas w przekonaniu, że każde z nas w pojedynkę ma wielką moc sprawczą, a w grupie możemy przenosić góry. Daj nam poczucie wzajemnej solidarności. Pozwól także aby inni uwierzyli w nas, w nasze kwalifikacje, umiejętności i to, że jesteśmy odpowiednimi ludźmi na odpowiednim stanowisku. Skoro tak łatwowiernie wierzą innym, dlaczego mieliby nie uwierzyć nam?
  1. MĄDRY PRZEŁOŻONY / MĄDRY MINISTER Musi być rozumnym i sprawiedliwym liderem , partnerem do wprowadzania udoskonaleń w szkole /poza nią. Zarówno jeden jak i drugi powinien być wsparciem, uważnym słuchaczem, osobą z „otwartym umysłem”. Powinien być to człowiek, który szanuje i docenia swoich pracowników/grupę zawodową.
  1. PODWYŻKA Nikt jeszcze nie płakał z powodu dodatkowych zasobów na koncie z tytułu solidnie wykonywanej pracy. Obawiamy się, że jeśli dalej zostaniemy na tym pułapie finansowym, w niedalekiej przyszłości zaczniemy rozbijać świnki- skarbonki naszych dzieci aby opłacić czynsz. W sumie to też jest jakaś myśl. Jak młodzież mieszka to też niech młodzież płaci 😉

PS. Kochany święty Mikołaju, nie pomyśl tylko sobie, że jesteśmy samolubni. Absolutnie nie! Ofiarowujemy Ci nasze wszystkie CZTERNASTKI! Mamy gest! Ho, Ho, Ho! Wykorzystaj je mądrze i jedź sobie na wymarzone wakacje na Wyspy Kanaryjskie, wygrzać swoje stare gości.

Ps2. CZTERNASTKI?? Hmm. To może chociaż na jeden dzień? Do sanatorium? Do Ciechocinka? Na raty 0% ?

 

Ściskamy Cię serdecznie,

Agnieszka Sokołowska z Szanownymi  Koleżankami i Kolegami

w skrócie : MY – NAUCZYCIELE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leon konkursy
Ogólnopolski konkurs
Regulamin konkursu Leon

Zaprojektowane dla Leon Ogólnopolski konkurs przedmiotowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.