O tym, że ruch to zdrowie (zwłaszcza jako forma spędzania wolnego czasu), wie każdy. Dowodem na to, może być popularność blogów o tematyce fit, rosnąca liczba ogłaszających się trenerów personalnych (którzy mają z kogo wyciskać pot i łzy), czy organizowanie w wielu miastach licznych maratonów, półmaratonów, wyścigów rowerowych (szosowych, MTB) a także amatorskich starć piłkarskich.
Ruch na świeżym powietrzu (i to nie tylko wiosną lub latem, gdy na dworze ciepełko i na głowę nic nie kapie) ma zbawienny wpływ na nasz cały organizm.Wskazane jest, aby korzystać ze świeżego powietrza bez zniechęcania się pogodą za oknem, koniecznie pamiętając przy tym o odpowiednim ubiorze. Dzisiejsi lekarze zalecają, aby już dwutygodniowe maluszki korzystały z dobrodziejstwa, jakim jest codzienny spacer z mamą, tatusiem bądź nieocenioną babcią.
Łatwo jednak wypowiadać się na temat regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza, gdy jesteś zapracowanym rodzicem. Poranne wstawanie (trzykrotne przestawianie drzemki w telefonie), szykowanie siebie do pracy i dzieci do szkoły, odwożenie autem do świetlicy szkolnej (bo lekcje zaczynają się o różnych godzinach i ni w ząb nie pokrywa się to z Twoim grafikiem), w międzyczasie zakupy, praca, obiad a na koniec konfrontacja z naszą latoroślą : “Wiesz Mamo, dostałem dzisiaj jedynkę, ale nie przejmuj się, najważniejsze, że wszyscy jesteśmy zdrowi 😉 “. Scenariusz brzmi znajomo ? Tylko role pierwszoplanowe w każdym domu mają inne nazwiska a i wynagrodzenie dla “aktorów” może znacząco się różnić.
Warto jednak przez chwilę zastanowić się jakie korzyści mogą płynąć z rodzinnego, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
1. WZMACNIA WIĘZI RODZINNE, czyli pogłębia relację: rodzic- dziecko. Daje większe poczucie bezpieczeństwa i zaufania a także stwarza idealne warunki do szczerych rozmów i wyznań. Pozwala na lepsze poznanie naszego małego człowieka, jego mocnych i słabych stron, lęków i zachowań w sytuacjach spontanicznych (“Słucham? Moje dziecko nigdy by się tak nie zachowało!” Niekoniecznie. Spędź z nim/nią odrobinę czasu i sam się o tym przekonaj).
2. UCZY SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU W INTERESUJĄCY SPOSÓB. Jest znaczną szansą na odciągnięcie od tabletów i telefonów komórkowych (zgroza obecnych czasów) a także na ukształtowanie zainteresowań i odnalezienie jakże potrzebnego w życiu hobby.
3. DBA O KONDYCJĘ FIZYCZNĄ (TAKŻE TWOJĄ). Zdrowy i szczęśliwy rodzic to zazwyczaj zdrowe i szczęśliwe dziecko. Regularne uprawianie sportów: hartuje, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi, poprawia układ krążenia, dotlenia mózg a co za tym idzie poprawia zdolność kojarzenia, pamięć i koncentrację (jakże niezbędne podczas nauki). Przykładowa gra ruchowa, nie tylko uczy dziecko zdrowej rywalizacji ale i u Ciebie może ujędrnić to, na co Twój mąż/żona z pewnością zwróci uwagę.
4. OBNIŻA POZIOM STRESU. Ruch jest naturalną formą odreagowania w sytuacjach stresujących. Umożliwia rozładowanie napięcia i wyeliminowanie niepożądanych emocji, zajęcie głowy innymi (przyjemniejszymi) myślami, a w późniejszym stadium na spokojniejsze spojrzenie na problemy i napotkane niepowodzenia.
5. “ZMUSZA” DO KONTAKTU Z PRZYRODĄ. Dzieci zaczynają dostrzegać otoczenie, w którym obecnie przebywają. Stają się bardziej wrażliwe na piękno i jednocześnie uczą się zasad odpowiedniego zachowania na przykład w lesie lub parku.
Pamiętaj jednak, że wszystko zaczyna się od Ciebie – rodzica. To Ty jesteś lustrem i jednocześnie księgą życiowych mądrości, w której (przynajmniej przez kilka najbliższych lat) dziecko usilnie będzie szukało czegoś dla siebie – nawyków dobrych i tych niekoniecznie pożądanych. Niezmiernie ciężko będzie wypracować u malucha aktywną postawę, jeśli Twoim największym sportem jest przełączanie kanałów telewizyjnych.
Ważne! Aktywność fizyczna to nie tylko profesjonalne uprawianie sportów pod czujnym okiem trenera w pakiecie z ekstremalnie drogim sprzętem. To także spacer po parku, czy gra w piłkę na osiedlowym Orliku.
Spróbuj już jutro wyjść z czterech ścian i dobrze się RAZEM bawić. A co jeśli okaże się, że RAZEM jest całkiem miło, a laptop młodego jest rzadziej odpalany? Zaryzykuj!
Agnieszka Sokołowska
Zaprojektowane dla Leon Ogólnopolski konkurs przedmiotowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.